Zarejestruj
Twój koszyk
0szt. za
0,00
PLN
Koszt dostawy od: 0,00 PLN

Eliksiry młodości

Autor:
Dodano dnia 
Kliknij tutaj aby powrócić
na poprzednią stronę
Od zawsze kobiety czyniły zabiegi by wyglądać pięknie i młodo. Starożytne Greczynki używały środków wybielających do rozjaśniania cery. Mesalina - największa elegantka starożytnego Rzymu czoło ozdabiała plastrami, które miały ukryć niedoskonałości. W staroegipskich papirusach odnaleziono interesujące przepisy „jak ze starca zrobić młodzieńca”.
Dążenia w tym zakresie nie zmieniły się zupełnie. Inne są jedynie metody zatrzymania młodości, w tym również inwazyjne oparte na nowoczesnej technologii warunkującej rozkwit medycyny estetycznej. Niektóre zabiegi upiększające bywają obarczone dużym ryzykiem powikłań. Jednym z najczęściej stosowanych a zarazem uważanych za bezpieczny jest zabieg korekcji zmarszczek przy pomocy podawanego za pomocą nakłuć kwasu hialuronowego. Dokładna statystyka powikłań nie jest znana, bo zabiegi korekcji zmarszczek odbywają się nie tylko w gabinetach lekarskich zobowiązanych do prowadzenia dokumentacji i zgłaszania powikłań. A mimo tego, że nie zdarzają się często warto o nich wiedzieć przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu i o wyborze miejsca, gdzie ten zabieg będzie wykonany.

Powikłania dzielimy ze względu na czas ich wystąpienia na:
  • natychmiastowe,
  • wczesne,
  • opóźnione.

Najczęstszym powikłaniem natychmiastowym jest efekt błędów technicznych podczas iniekcji kwasu hialuronowego.
Podanie zbyt dużej ilości powoduje , że w miejscu korygowanej zmarszczki pojawia się wypukłość. Czasami defekt jest tak duży, że wymaga podania preparatu odwracającego działanie kwasu hialuronowego.
Zbyt płytkie wstrzyknięcie powoduje załamywanie się promieni światła w związku z czym skóra w tym miejscu nabiera niebieskiego zabarwienia.
Zbyt głębokie podanie skutkuje przetrwałym obrzękiem i obecnością „worków pod oczami”.
Mechaniczne uszkodzenie tkanek podczas zabiegu może spowodować krwiak i odczyn zapalny tkanki: obrzęk, zaczerwienienie, ocieplenie. Krwiak wprawdzie znika po ok. 10 dniach zmieniając barwy, ale przecież nie o to chodziło.
Każda substancja wprowadzona z zewnątrz do organizmu (również kwas hialuronowy) może wywołać reakcję alergiczną, w tym tą najcięższą jaką jest wstrząs anafilaktyczny. Szczególnie ostrożne powinny być osoby chorujące na astmę i inne choroby atopowe, zwłaszcza te, które w przeszłości przebyły wstrząs anafilaktyczny.
Ciężkim powikłaniem jest zatorowość naczyniowa. Kwas hialuronowy podany zbyt blisko tętnicy może doprowadzić do jej ucisku a w konsekwencji do martwicy odżywianego przez nią fragmentu skóry. Nieprawidłowo podany do tętnicy twarzowej biegnącej w bruździe nosowo-wargowej może spowodować w mechanizmie zatorowości ślepotę.

Wczesne powikłania to infekcje wirusowe lub bakteryjne. Powodem ich może być nieprzestrzeganie zasad aseptyki podczas zabiegu ale również niewłaściwa pielęgnacja skóry po zabiegu. Objawami zapalenia jest rumień, bolesność i podwyższenie temperatury ciała. W poważnych przypadkach może być konieczne chirurgiczne oczyszczenie rany. Powierzchowne zakażenie skóry rozprzestrzeniając się głębiej ma szansę doprowadzić do zapalenia tkanki podskórnej, a tym samym stworzyć ryzyko najcięższych powikłań: sepsy i wstrząsu septycznego.

Powikłania opóźnione pojawiają się po miesiącu od wstrzyknięcia kwasu hialuronowego, ale mogą wystąpić po kilku latach. Do najczęstszych należą: obrzęk, ziarniniaki, zmiany sarkoidopodobne i zapalenie tkanki podskórnej.

Ryzyko powikłań istnieje przy każdym zabiegu. Właściwy wybór miejsca gdzie zabieg ma być wykonany zminimalizuje ryzyko powikłań wynikających z braku zachowania zasad aseptyki i niedostatecznymi kwalifikacjami osoby wykonującej zabieg.
Przeciwwskazane jest wykonywanie zabiegów u kobiet w ciąży i osób z czynną infekcją.
Przed zabiegiem należy poinformować przebytych i aktualnych chorobach metabolicznych, autoimmunologicznych, nowotworowych, alergicznych, nawracających infekcjach czy zaburzeniach krzepnięcia krwi, a także wcześniejszych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Bardzo ważna jest również informacja o przyjmowanych lekach.

Po zabiegu przez dobę należy ograniczyć aktywność fizyczną. Należy również unikać przebywania na mrozie. Przez co najmniej dwie doby przeciwwskazane jest korzystanie z sauny i solarium. Zabiegi kosmetyczne mogą być wykonywane najwcześniej po siedmiu dniach. Zalecane jest unikanie alkoholu, kawy i mocnej herbaty.


Małgorzata Stokowska-Wojda
Szukaj