Zarejestruj
Twój koszyk
0szt. za
0,00
PLN
Koszt dostawy od: 0,00 PLN

Mleko, czy zawsze zdrowe?

Autor:
Dodano dnia 
Kliknij tutaj aby powrócić
na poprzednią stronę
Od dawna szklanka mleka była symbolem zdrowia, a karmienie piersią gwarancją prawidłowego żywienia niemowlęcia. I nadal tak jest, ale…
Cywilizacja oprócz zdobyczy technicznych niesie ze sobą zwiększoną zachorowalność na niektóre choroby, w tym o podłożu alergicznym: alergiczny nieżyt nosa zwany katarem siennym, astmę, atopowe zapalenie skóry, ale również alergię pokarmową. Jednym z najczęstszych alergenów pokarmowych jest mleko krowie.
Uczulenie na mleko krowie często daje objawy już w okresie niemowlęcym. Typowym objawem jest zaczerwienienie i suchość skóry na policzkach. Podobne zmiany skórne mogą wystąpić również na wyprostnych częściach kończyn i na tułowiu. Dziecko jest niespokojne, rozdrażnione, miewa kolki jelitowe, wzdęcia, oddaje luźne stolce z domieszką śluzu. Częstym objawem jest obfite ulewanie. Dziecko nie chce jeść, mimo, że sprawia wrażenie głodnego. Znaczne nasilenie objawów może spowodować za mały przyrost masy ciała.
Niepokojące objawy alergii na białko mleka krowiego mogą wystąpić nie tylko u maluchów karmionych sztucznie, ale również u dzieci karmionych piersią, jeżeli mama pije mleko.
Alergia pokarmowa częściej dotyczy dzieci obciążonych alergicznym wywiadem rodzinnym. Jeżeli mama niemowlęcia ma astmę, tata alergiczny nieżyt nosa, a siostra atopowe zapalenie skóry, maluszek ma większą szansę na chorobę alergiczną, w tym, alergię pokarmową.
Najważniejszym sposobem leczenia jest wyeliminowanie z diety dziecka czynnika wywołującego reakcje uczuleniową, czyli mleka. Dla dzieci karmionych sztucznie zalecane są specjalne preparaty mleczne . Mamy niemowląt karmionych piersią powinny wyłączyć z diety nie tylko mleko, ale również przetwory mleczne: jogurt, twarożek czy śmietanę. Dieta eliminacyjna jest prowadzona u dziecka zwykle do 12 miesiąca życia. O indywidualnym postępowaniu powinien zadecydować lekarz. Często mleko nie jest jedynym alergenem pokarmowym, który wywołuje reakcję uczuleniową u dziecka. Bywa, że uczulenie wywołują jaja, jabłko, ziemniaki i inne produkty spożywcze.
U dzieci wykazujących objawy alergii pokarmowej wykonuje się testy skórne, by rozpoznać szkodliwe produkty, a w konsekwencji wykluczyć je z diety. Można też wykonać próbę prowokacyjną. Po okresie odstawienia mleka i ustąpieniu objawów podaje się dziecku karmionemu sztucznie mleko. Jeżeli niemowlę jest karmione piersią, mleko pije mama. Wystąpienie objawów alergii pokarmowej potwierdza trafność rozpoznania.
Alergia na mleko krowie może minąć z wiekiem, ale mają ją również osoby dorosłe. Pocieszający jest fakt, że niektórzy uczuleni na mleko krowie mogą bez negatywnych skutków pić mleko kozie i jeść kozie sery.
 
Małgorzata Stokowska-Wojda
Szukaj