U ponad 90% chorych występują objawy ze strony układu oddechowego:
- przewlekły i napadowy kaszel
- nawracające i przewlekłe zapalenia płuc
- zapalenie oskrzeli z dusznością
- zapalenie oskrzelików
- krwioplucie
- przewlekłe poważne zakażenia
- charakterystyczne zmiany w płucach widoczne na zdjęciu rentgenowskim
- polipy nosa
- przewlekłe zapalenie zatok przynosowych
- obfite, nieuformowane, cuchnące, tłuszczowe stolce od wczesnego dzieciństwa
- powiększenie objętości brzucha, niekiedy wypadanie odbytnicy
- niedrożność smółkowa jelit w okresie noworodkowym spowodowana czopem gęstej smółki zatykającej jelito grube, mogą też występować nawracające bóle brzucha z objawami niedrożności przepuszczającej, oznacza to, że czop śluzowy nie do końca zamyka światło jelita i okresowo treść jelitowa przedostaje się przez miejsce zwężone gęstym śluzem
- w 4-5% przypadków może wystąpić wtórna marskość wątroby wynikająca z niedrożności kanalików żółciowych
- kamica żółciowa
- zaczopowanie przewodów ślinianek gęstą wydzieliną śluzową
- skręt jelita w okresie płodowym
- gęsty i lepki śluz blokuje przewody trzustkowe, co prowadzi do upośledzenia trawienia pokarmów, stąd występowanie stolców tłuszczowych i objawy złego wchłaniania
- nawracające zapalenia trzustki
- mukowiscydoza może powodować niepłodność. U kobiet ze względu na wzrost gęstości śluzu szyjkowego co utrudnia przechodzenie plemników w kierunku komórki jajowej. U mężczyzn w związku z brakiem lub niską zawartością plemników w nasieniu spowodowaną niedrożnością i nieprawidłowym rozwinięciem nasieniowodów
- w wyniku zmian płucnych i nadciśnienia w krążeniu płucnym może dojść do przerostu i przeciążenia prawej komory serca zwanej „sercem płucnym”
- palce pałeczkowate
- nawracający obrzęk ślinianek przyusznych
- osteoporoza
Leczenie objawów ze strony przewodu pokarmowego polega na uzupełnianiu niedoboru enzymów trzustkowych w postaci doustnie podawanych leków, wysokoenergetycznej diecie, która zmniejsza skutki złego wchłaniania, oraz zwiększonej dawki witamin zwłaszcza rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D,E,K).
Nie ma skutecznej metody leczenia mukowiscydozy. Zabiegi i leczenie objawowe pozwalają jedynie na wydłużenie przeżywalności i zwiększenie komfortu życia.
Istotne jest wczesne rozpoznanie choroby, by jak najszybciej wdrożyć właściwe postępowanie u chorego dziecka. Najprostszym i ogólnodostępnym testem jest test potowy. Polega on na badaniu stężenia jonów chloru sodu w pocie. U chorych stężenie to jest znacznie podwyższone. Innym badaniem jest pomiar stężenia enzymów trzustki w stolcu- u osoby chorej stwierdza się ich niedobór.
Dokładniejsze są badania genetyczne. W przypadku mukowiscydozy są one trudne, albowiem istnieje 1600 mutacji genu mogących wywołać mukowiscydozę. W Polsce genetyczne badanie przesiewowe noworodków w kierunku mukowiscydozy umożliwia wykrycie ponad 500 znanych mutacji (z 1600). Możliwa jest również diagnostyka genetyczna komórek rozrodczych przed zapłodnieniem. Badanie to pozwala wykryć nosicielstwo rodziców i określić ryzyko wystąpienia choroby u potomstwa.
Małgorzata Stokowska-Wojda